JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNIE OŚWIETLENIE? - PORADA PANI ARCHITEKT WNĘTRZ #1

Ostatnio przeszłam wymianę lamp w moim mieszkaniu, zmiana sztucznego światła wywarła tak niesamowity, bardziej pozytywny odbiór wnętrza, że postanowiłam coś napisać w tym temacie. 😎

Oświetlenie

Oświetlenie to bardzo ważny i obszerny temat, który często jest spychany na margines w amatorskich aranżacjach. Branża oświetleniowa sama w sobie jest ogromna i w niej również są specjaliści m.in. projektanci oświetlenia. Jestem architektem wnętrz i nie raz już korzystałam z pomocy takich specjalistów przy moich projektach. Dobre firmy oświetleniowe potrafią obliczyć czy zaprojektować (np. w programie DIALux) odpowiednie zapotrzebowanie na źródła światła w biurze, szkole (gdzie stosujemy Polskie normy) czy w dużym domu. Jednak w tym wpisie skupię się na podzieleniu się z Wami podstawami, które warto znać, kiedy chcemy dobrać oświetlenie samodzielnie. 


oświetlenie dobór wnętrza

Kolor i natężenie światła

Kolor i natężenie światła to są dwie najważniejsze cechy oświetlenia. Na zdjęciu widzimy próbkę drewnianej podłogi i tapety. Zwrócicie uwagę jak sama barwa światła wpływa na odbieranie kolorów materiałów. Zarówno drewniana podłoga jak i tapeta na zdjęciach wyglądają na zupełnie inne produkty. Przy barwie ciepłej światła drewno i tapeta wyglądają przytulniej, przy neutralnej wyglądają naturalnie, a przy zimnej barwie wyglądają surowo. Barwa światła (temperatura barwowa) określana jest w jednostkach o nazwie Kelviny (K). Im wyższy współczynnik, tym światło jest bardziej zimne, im niższy, tym światło jest bardziej ciepłe.


foto: hyperikon.com

Barwa światła

A jaka barwa światła nadaje się do jakiego wnętrza? Ja używam ciepłego światła 2700-3000K do salonu i sypialni. Ciepła barwa światła sprzyja odpoczynkowi, miłej atmosferze, dodaje nastrój, spokój. Do pracy przy komputerze najlepsze jest neutralne światło o barwie zbliżonej do naturalnego światła słonecznego 🌞 w środku dnia, tj. 4000K. Takie oświetlenie nie nadwyręża zanadto naszego wzroku i umożliwia efektywną pracę. To samo daję do kuchni i do łazienki. Dziewczyny pamiętajcie o dobrym oświetleniu przy nakładaniu makijażu (najlepiej światło dzienne lub sztuczne neutralne) żeby po wyjściu na zewnątrz nie było klauna na twarzy. 🙊


nazewnictwo: 

"lampa bez żarówek" = oprawa oświetleniowa

 "żarówka" = źródło światła


Dobór natężenia światła

Jeżeli chodzi o dobór natężenia światła, używam ściągawki poniżej, która pomaga mi sobie wyobrazić co będę potrzebować do danego wnętrza. Liczba watów (W) informuje o ilości mocy zużywanej przez żarówkę do wytworzenia światła. Nauczeni przez odchodzące żarówki żarowe, większość ludzi błędnie określa, że liczba watów (W) informuje o ilości światła. To lumen (lm) jest jednostką używaną do pomiaru strumienia świetlnego żarówki. Dla przykładu: LED-owy zamiennik żarówki o mocy 75W może wytwarzać strumień świetlny o wartości 950 lumenów (lm). Jest to minimalna ilość światła, której powinniśmy użyć do oświetlenia średniej wielkości pokoju, przy pomocy lampy sufitowej.


jak wybrać odpowiednie oświetlenie

Rozproszenie światła

Rozproszenie światła jest kolejną ważną cechą, na którą warto zwrócić uwagę przy kupowaniu lamp. Mamy do wyboru światło skupione oraz rozproszone. Różnicę widać gołym okiem między lampą główną sufitową do światła ogólnego pomieszczenia, a np. lampą punktową, dekoracyjną do oświetlenia np. obrazu. 





Restauracja w podziemiach hotelu, gdzie różnego rodzaju oświetlenie grało główną rolę.
Projekt wnętrz mojego biura architektury wnętrz JUST INTERIORS


#PROTIP Pani Architekt Wnętrz:

W łazienkach z wanną, czy prysznicem stosujcie oprawy oświetleniowe ze stopniem ochrony IP44 o podwyższonej szczelności, dzięki temu unikniecie szkodliwych skutków wnikania pary wodnej do lampy.

Coraz popularniejszą technologią staje się sterowanie oświetleniem, potocznie zwane ściemnianiem, pozwala na ręczne (lub zintegrowane z systemem inteligentnego domu) dostosowanie natężenia światła. Jeżeli wybierzemy oprawy oświetleniowe o większych mocach przy zastosowaniu technologii sterowania będziemy mieli możliwość samodzielnego wyważenia światła we wnętrzu. Przy systemach inteligentnego domu możemy tworzyć tzw. sceny gdzie automatycznie są zapamiętywane ustawienia lamp do np. oglądania filmu, imprezy czy kładzenia się spać.


foto: decovry.com


Jakość odwzorowania barw

Barwa światła (K) to wciąż nie ostatni parametr, który może poprawić komfort np. podczas nakładania makijażu. Kolejnym jest tzw. CRI czyli colour rendering index – jakość odwzorowania barw. Od tego współczynnika zależy na ile wiarygodną kolorystykę, względem oświetlenia światłem dziennym, będą miały oświetlone obiekty. Im wyższy współczynnik, tym wiarygodność kolorów jest większa. Światło słoneczne uznane jest jako wzorcowe i posiada współczynnik CRI Ra=100. Do makijażu najlepiej używać źródeł światła o CRI>90. Od razu napiszę z doświadczenia, że niestety nie wszyscy producenci podają ten parametr 😕


foto: lightingandbulbs.co


Mam nadzieję, że po tym wpisie już nikt z Was nie kupi lampy czy żarówki LED, bez patrzenia na wszystkie opisy na pudełku 😜

A Was co jeszcze ciekawi z tematu oświetlenia? Sprawdzeni producenci lamp, czy profesjonalne sklepy? Czekam też na sugestie na nowe tematy wnętrzarskie - napiszcie w komentarzu.


Komentarze

  1. Gdybyście szukali odpowiedniej kostki brukowej przed dom to tutaj https://polskiebudowlane.pl/portal/jaka-kostka-brukowa/#entry-post znajdziecie artykuł z poradami jaką kostkę najlepiej wybrać. Mi bardzo pomógł :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Skoro na etapie decydowania się na energię elektryczną szukacie najlepszych rozwiązań, to myślę, że warto skupić się na właściwych wyliczeniach. Strona https://studiodomu.pl/kalkulator-kodow-koloru-rezystora/ znajdzie odpowiedni kalkulator. Dzięki temu wszystko w Waszym domu będzie dobrze rozplanowane.

    OdpowiedzUsuń
  3. Weź też pod uwagę takie kule ogrodowe - https://www.lampy-ogrodowe.pl/produkty/kategorie/kule-ogrodowe
    To też robi genialny klimat i pod względem wizualnym powinno przynieść coś niesamowitego. Jak to widzisz?

    OdpowiedzUsuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  5. Świetny artykuł! Bardzo podobało mi się, jak jasno i zrozumiale przedstawiono znaczenie barwy i natężenia światła w różnych pomieszczeniach. Porady dotyczące wyboru odpowiedniego oświetlenia są praktyczne i na pewno pomocne przy urządzaniu wnętrz. O znaczeniu odpowiedniego oświetlenia można też przekonać się na co dzień prowadząc liczne wideokonferencje ze współpracownikami i klientami:
    https://hushoffice.com/pl/kabina-biurowa-hushfree-s-klasy-a-do-wideokonferencji

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty