ARCHITEKT, ARCHITEKT WNĘTRZ, PROJEKTANT, HOME STAGER I DEKORATOR - CZYM SIĘ RÓŻNIĄ?
- 👉 zrobić dobudówkę
- 👉 zmienić lokal z salonem fryzjerskim na restaurację
- 👉 zaprojektować i wyposażyć pusty lokal czy mieszkanie
- 👉 sprzedać / wynająć mieszkanie uatrakcyjniając je jak najmniejszym kosztem
- 👉 odświeżyć mieszkanie np. zmienić tapicerkę sofy i dokupić zasłony
Podobnie jak w innych branżach, specjaliści często są wrzucani do jednego tematycznego worka. Jest to związane z tym, że w Polsce w branży wnętrz nie ma np. w prawie budowlanym określonych uprawnień do wykonywania zawodu typu architekt wnętrz czy projektant wnętrz. Zakładając i rejestrując swoje biuro architektury wnętrz musiałam wybrać kod Polskiej Klasyfikacji Działalności, jedyne co znalazłam odpowiedniego to bardzo ogólny opis "projektowanie specjalistyczne". Projektowaniem wnętrz też często dodatkowo zajmują się architekci budowlani. A na koniec do zawodów związanych z wnętrzami również dochodzi home stager czy dekorator. Poniżej przygotowałam rozpiskę jak tych wszystkich specjalistów odróżnić. Zobaczycie że każdy z zawodów znalazł swoje miejsce w branży 😃
ARCHITEKT ORAZ ARCHITEKT Z UPRAWNIENIAMI BUDOWLANYMI
Najprościej tłumacząc - architektem może się nazywać każdy kto ukończył Politechnikę lub inną uczelnię wyższą na Wydziale Architektury i otrzymał tytuł magistra inżyniera architekta. Dodatkowo ta osoba po studiach może zdać egzamin na uprawnienia. Architekt posiadający uprawnienia budowlane musi być zapisany do Izby Architektów RP i co miesiąc opłacać składkę członkowską. Wówczas może on pełnić samodzielne funkcje techniczne w budownictwie i składać do odpowiedniego urzędu np. projekt domu jednorodzinnego, wieżowca, projekt zmiany funkcji lokalu z salonu fryzjerskiego na restaurację czy dobudowanie piętra. Tutaj dość łatwo Inwestorowi zweryfikować uprawnienia na podstawie aktywnej przynależności do okręgowej izby samorządu zawodowego.
Na politechnice na kierunku Architektura są w programie zajęcia np. z budownictwa, konstrukcji, urbanistyki, ale również jest trochę godzin z projektowania wnętrz. Architekci budowlani oprócz np. projektowania wielkokubaturowego zajmują się projektami wnętrz (w zależności od doświadczenia - mniej lub bardziej szczegółowo).
![]() |
Sprawdzanie rysunków technicznych w moim biurze architektury wnętrz |
ARCHITEKT WNĘTRZ
- typu CAD do rozrysowywania rysunków technicznych i wykonawczych (np. AutoCAD, GstarCAD)
- do modelowania 3D (np. SketchUp, 3ds Max)
- do tworzenia wizualizacji (np. V-ray, Artlantis)
- oraz stary, dobry Excel do sporządzania listy z zestawieniem wyposażenia i materiałami razem z wycenami dla Klienta
![]() |
Cześć, to ja Pani Architekt Wnętrz w moim biurze JUST INTERIORS |
Z praktycznego punktu widzenia - napiszę tutaj akapit o mnie. Tytułuję się oficjalnie jako Architekt Wnętrz ponieważ ukończyłam Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa, otrzymałam tytuł magistra sztuki i posiadam ponad 10 letnie doświadczenie w tej dziedzinie - poparte zrealizowanymi projektami. Jako ciekawostkę napiszę że te realizacje są możliwe m.in. dzięki sprawdzonym podwykonawcom (ekipa remontowa, stolarz, kamieniarz, tapicer) z którymi stale współpracuję od lat. Przy kompleksowej realizacji projektu wnętrz np. restauracji - każdy specjalista ma swoje miejsce. Dlatego Klient przychodząc do mnie z takim zleceniem może otrzymać również projekty branżystów (instalacji elektrycznych, sanitarnych, wentylacji, technologię kuchni) czy opinie rzeczoznawców (ds. zabezpieczeń ppoż, ds. sanitarno-higienicznych). Co może będzie dla Was ciekawe: angażuję wymienione w tym poście zawody też do swoich projektów 💪 jest to architekt z uprawnieniami budowlanymi do np. rysunków urzędowych i dekorator do sesji zdjęciowej zrealizowanego wnętrza. Tak więc widzicie, że nie jesteśmy dla siebie konkurencją 😁
PROJEKTANT WNĘTRZ
HOME STAGER
Home staging to w Polsce w miarę nowa usługa zdobywająca coraz większą popularność. Home stager zajmuje się przygotowaniem nieruchomości do sprzedaży lub wynajmu. Usługa ta łączy w sobie elementy prac dekoratorskich i działań marketingowych takich jak przygotowanie np. sesji zdjęciowej lokalu. Celem home stagingu jest szybkie uatrakcyjnienie nieruchomości. Podstawową zasadą w działaniach home staging jest jak najkorzystniejsze zaprezentowanie wnętrza przy wykorzystaniu jak najmniejszych nakładów finansowych. Nieruchomość poddana metamorfozie jest bardziej atrakcyjna i szybciej się sprzedaje. Taka metamorfoza może obejmować np. przemalowywanie pomieszczeń, montaż tapet, kupno lub wynajem mebli ruchomych czy dekoracji typu poduszki, sztuczne kwiaty, lustra, na potrzeby sesji zdjęciowej czy prezentacji nieruchomości.
DEKORATOR
Dekorator to specjalista w zakresie doboru kolorów i materiałów. Współpracuje z Klientami przy doborze np. nowej tapicerki do sofy czy dodatków typu zasłony, firany, dywany, poduszki. M.in. dekoratorów można znaleźć w salonach z takim właśnie wyposażeniem albo w firmie z usługą szycia zasłon na zamówienie. Dekoratorzy też często pojawiają się przy sesjach zdjęciowych do magazynów wnętrzarskich aby odpowiednimi elementami, dekoracjami czy innymi akcesoriami wynieść gotowe wnętrze na kolejny poziom i zrobić piękną scenografię do opowiadanego w artykule wnętrza. W branży retail dekoratorów nazywamy osoby związane z visual merchandisingiem - zajmują się one przede wszystkim projektowaniem ekspozycji towarów i wystaw w danym sklepie.
![]() |
Kontrola jakości tapety podczas pracy architekta wnętrz |
nas czeka niedługo generalny remont starego domu, który kupilismy :) Tutaj https://polskiebudowlane.pl/portal/ znalazłam mnóstwo porad na temat budowy, rmeontu itd. Na pewno z nich skorzystam. Jest tam wiele cennych wskazówek.
OdpowiedzUsuńZawsze można spróbować jeszcze samodzielnie mieszkanie urządzić, jeśli ktoś ma czas i jakiś pomysł jak może ono wyglądać to warto spróbować. Zawsze co do wyboru produktów można się też doradzić u źródła przed zamówieniem. Wiem, że w zloterolety.pl chętnie doradzają klientom jakie rolety czy żaluzje będą najlepszym rozwiązaniem w konkretnym przypadku. Im można na pewno zaufać.
OdpowiedzUsuńA jakie polecasz lampy natynkowe? Czy coś z tego - https://www.lampy-ogrodowe.pl/produkty/kategorie/lampy-natynkowe
OdpowiedzUsuńEwentualnie jakieś inne?
Świetny artykuł! Podoba mi się, jak szczegółowo opisuje różnice między architektem wnętrz, projektantem i dekoratorem. Samodzielne aranżowanie wnętrz jest ekscytujące, ale zawsze warto skorzystać z porad specjalistów, aby osiągnąć najlepsze efekty. Ja sobie nie mogę odmówić tego, by na własną rękę ogarniać wybór mebli do mieszkania, bardzo mnie to ekscytuje: https://meblowa1.pl/
OdpowiedzUsuń